GÖRÜNTÜLÜ DEDEKTÖR – Dedektör | Toprak Altı Görüntüleme ve Alan Tarama Cihazları
info@adrenalindedektor.com
+90 539 847 63 83

GÖRÜNTÜLÜ DEDEKTÖR

  • Yayınlayan: Adrenalin Dedektör
  • Kategori: Dedektör

GÖRÜNTÜLÜ DEDEKTÖR FİYATLARI

Görüntülü dedektörBilgisayarlı görüntülü dedektörler tespit edilen hedefin ayrıntılarını kullanıcısına çok detaylı bir rapor şeklinde sunar. 3d görüntülü dedektör ler tespit edilen hedeflerin üç boyutlu görüntülerini oluşturur. Bu ayrıntılı veriler kullanıcının hedefi daha doğru şekilde bulmasına katkı sağlar. Zamandan tasarruf sağlar derin kazılar yapıp yapmamayı ekrandaki verilerin ayrıntıları ile kullanıcı kolaylıkla karar verebilecek donanıma sahip olur.

Görüntülü dedektör teknolojisi yerin altından sağlıklı veya gerçekçi bir görüntüyü sadece zemine sinyaller göndererek alır. Ancak gelişmiş teknoloji kullanan 3d görüntülü altın arama cihazı çeşitleri tespit edilen hedef hakkında ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Tespit edilen metal objenin ayrımını yaparak cinsini, alınan sinyalin gücüne göre  sinyalin başladığı ve sona erdiği noktaları hesaplayarak tespit edilen hedefin tahmini derinliğini ve kütlesel hacmini hesaplamaktadır. Gelişmiş algoritmalar ile hedef verilerini hesaplayarak ekrana 3 boyutlu ve renkli grafikler çizmektedir.

Bu görüntüler kullanıcıya ve detaylı olarak tespit edilen hedef objenin tahmini derinliğini, kütlesel boyutunu , metal ise cinsini ( demir içeren veya demir içermeyen ) bir metal olabileceği hakkında bilgiler sunmaktadır.

GÖRÜNTÜLÜ ALTIN ARAMA CİHAZI FİYATLARI

Görüntülü define dedektörü çeşitleri tarama sırasında elde edilen tüm ölçüm verilerini çok hızlı bir biçimde işleyerek parametreleri oluşturur. Bu veriler ile yüksek verimli işlemciler gelişmiş yazılımı sayesinde hedefe odaklanmayı çevre koşullarını doğru analiz etmeyi görüntü ile desteklenmiş bir arama yapmayı mümkün kılar.

Görüntülü olmayan dedektör çeşitleri arasındaki farklar aramalarda veya arama sonuçlarında tespit edilen hedefler hakkında kullanıcısına daha az ve kısıtlı bilgi sunacağı bilinmelidir. Buna karşın görüntülü olduğu ileri sürülen metal ve boşluk tespit işlemi için uygun olmayan bu sistemler ile elde edilen sonuçlar genellikle çok afaki olacaktır. Bu sistemlerin uygun ve doğru olmayan parametre seçenekleri raporlama ve gerçek zamanlı üç boyutlu görüntüyü verememeleri çokça karşılaşılmıştır.

Dedektör pazarında görüntülü altın dedektörü fiyatları hakkında yanlış ve yanıltıcı söylemler ile kendi ürünlerinde “kalite” algısı oluşturmaya çalışan bazı aldatıcı firmalar mevcuttur. Bunlar; “Yerin altını net şekilde size vaat ediyoruz” tarzında sloganları ve 3 boyutlu gözlük gibi bazı aksesuarları da bu cihazları ile birlikte pazarlamaktadırlar.

Bunların tamamı pazarlama taktikleridir işin süsleme kısmıdır. Bu tür dedektörler hakkında bilgi lere teknik kişiler tarafından yapılacak araştırmalar ile ulaşılabilir. Avrupa uzay araştırmaları merkezinin 1999 yılında başlattığı uluslar arası “Hope” projesinde birden fazla teknolojik sistem bir araya getirilerek bilim adamlarının eşliğinde özellikle yer altını görüntüleme konusunda hassas ve çok yönlü araştırmalar yapılmıştır.

Bu araştırmalardaki asıl amaç metal dedektörüne benzeyen ancak görüntülü tespit ve teşhis yeteneğine sahip, üzerinde ekstra algılayıcıların olduğu bir mayın tespit cihazı geliştirmeye yönelikti. Araştırmaların sonucu kifayetsiz olduğuna karar verilerek 2002 yılında proje sonlandırılmıştır.

GÖRÜNTÜLÜ DEFİNE ARAMA CİHAZLARI FİYATLARI 

Burada elde edilen sonuçlar da gerçek x-ray görüntü tarzında hedefin kendi canlı gözle görülür haldeki görüntüsü 30-40 cm çapında bir anti-tank mayınını ancak 2 ila 8 cm arasında görüntülemeyi başarabilmiş, 8-10 cm’den sonra anlaşılır bir görüntüye varamamışlardır. Kendi elleri ile gömdükleri hedefi, çok özel şartlarda olmak kaydıyla görüntülemede 2-4 cm’den sonrası “şüpheli” sayılabilecek verilere ancak varılabilmektedir. Bu da bizlere maalesef günümüzün teknolojisi ile yerin altını basit de olsa görüntüleme imkanının neredeyse olanaksız olduğunu göstermektedir.

İnsan hayatından daha önemli bir şeyin olmadığı, savaşta veya barışta, mayın gibi çok önemli bir tehdidi görüntülemek ve bu sayede arazileri mayından temizleme yeteneğini henüz hiç bir teknoloji sunamamaktadır. Ancak gönderilen veya yansıyan sinyallerin bileşkesinden elde edilebilecek grafikler, metal değerleri ile kıyaslanarak kullanıcısına yol göstermek ve hedefi doğru tahmin etmek amacıyla gerçek zamanlı 3D grafikler ile raporlar. Bu da günümüzün en üst görüntülü dedektör teknolojisini oluşturmaktadır.

Uzaydan uydu aracılığı, GPRS teknolojisini de katarak görüntü almak, hatta yerin altını görüntülemek, bu verilerden sonuç çıkarmak gibi bazı dedektör pazarlama yöntemleri dahi belirmiştir. Çok ileri düzeyde teknolojiye sahip bir uydudan alınabilecek anlaşılır bir görüntü, yer yüzünde olmak koşulu ile, en az 2-3 metre çapında olmak zorundadır. Daha küçük bir objeyi fark edebilmek neredeyse imkansızdır. Özet ile; bir uydudan toprak altında ne olabileceği konusunda bir veriye ya da bilgiye varmak imkan dahilinde değildir.

Özellikle farklı toprak yapılarındaki değişimler ve sinyal kırılmalarını algılamak, engebeli bir arazide homojen ve stabil davranabilmek cihazlar için oldukça güçtür. Güçlü işlemci  yazılım kombinasyonu ile verileri irdelemek ve bütün bu sonuçları çok kısa sürede kullanıcının görüşüne sunabilmek ancak Görüntülü Dedektörlere mahsus bir özellik olarak öne çıkmaktadır. Dolayısı ile gerçek zamanlı Görüntülü Dedektörler diğer salt metal dedektörlerden ve diğer bu iddiada bulunan sistemlerden bariz şekilde üstündürler.

Yazar: Adrenalin Dedektör

Bir cevap yazın

Kur Seçin
EUREuro